Bazı Hastılıkların Listesi
Cinsel İşlev Bozuklukları

1-Vajinismus

Vajinayı çevreleyen kasların vajinaya girişi kapatacak şekilde kasılmasıdır. Penisin vajinaya girmesi olanaksız veya ağrılıdır. Hastanın kasılmalar üzerinde hiçbir kontrolü yoktur.  Vajinismus ağrıya neden olan yerel bir rahatsızlığa bağlı olabilir. Bu durumda vajinismus tanısı kullanılamaz. Vajinismus, evlilik yaşamında cinsel birleşmenin gerçekleşmesine engel oluşturan durumlar arasında en sık görülenidir. Uygun biçimde tedavi edilmezse yaşam boyu sürebilir. Bazen 20 – 25 yıllık evlilik yaşamlarına karşın, cinsel birleşmeyi gerçekleştirememiş kadınlar vardır. Oysa evlilik içi sorunlar tabloya eklenmemişse tedavisi oldukça kolaydır.

Ayrıca vajinismus evliliğin devamı yönünden çözümü aciliyet gerektiren bir durumdur. Vajinismuslu kadınların çoğunda vajinal delinmeye ilişkin korkular da mevcuttur. Bu nedenle hastaların çoğu tampon kullanmaz ve jinekolojik muayeneden kaçınırlar. Genital bölgelerinin çirkin ve rahatsızlık verici bir görüntüsü olduğunu düşündülerinden, kendilerini çıplak olarak görmeye tahammül edemezler. Vajenlerinin çok küçük, penisin ise iri olduğunu düşündüklerinden cinsel birleşmenin ağrılı ve kanlı olacağından endişe ederler. Hastaların çoğunda uyarılma ve orgazm sorunu gözlenmez. Bu nedenle cinsel birleşme sağlanmasa da göreceli olarak doyurucu bir cinsel yaşam sürdürülebilir. Vajinismus sorunu çözümlenmedikçe, erkekte de bu duruma ikincil erken boşalma, cinsel ilgi ve istek azalması ya da serteşme yetersizliği gibi cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Ülkemizde vajinismus sorununun seyri ve sonuçları Batı ülkelerinden farklılıklar göstermekte ve vajinismuslu kadınlar oldukça ilginç, dramatik ve travmatik deneyimlerden geçebilmektedirler.

2-Erken boşalma


Boşalmanın her iki eşin cinsel ilişkiden haz almasını sağlayacak düzeyde denetlenememesidir. Ağır vakalarda penis vajinaya girmeden önce ya da sertleşme olmadan gerçekleşir. Çoğu kez hızlı yapılan masturbasyon öyküsü vardır. Erken boşalma sorununun geleceği büyük oranda kadının bu duruma tepkisi ile belirlenir. Öfkeli ve suçlayıcı tutumlar, erkeğin kendine olan güvenini azaltarak boşalma süresinin daha da kısalmasına neden olabilir. Genç erkekler erken boşalmanın hemen ardından ikinci kez cinsel ilişkiye girerek mevcut sorunu bir süre telafi edebilirler. Ancak yaş ilerledikçe ardarda ilişkiye girmek güçleşeceğinden sorun daha belirgin olarak ortaya çıkar. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin partnerlerinde ikincil bir sorun olarak cinsel ilgi ve istek azalması ya da orgazm bozukluklarının ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Erken boşalma, gerginlik, stres ve seyrek cinsel ilişki sonucu ikincil bir sorun olarak ortaya çıkabilir. Erken boşalma organik kökenli olmaz, fakat sertleşme yetersizliği veya ağrı gibi bir organik bozukluğa ruhsal bir tepki olarak gelişebilir. Sertleşme uzamış uyarı gerektiriyorsa yeterli sertleşme ile boşalma arasındaki süre kısalabilir ve boşalma erken oluyor gibi görülebilir. Bu durumda birincil sorun gecikmiş sertleşmedir.

3-Cinsel istek azlığı ya da yitimi


Cinsel istek azlığı temel sorundur ve sertleşme yetersizliği ya da ağrılı birleşme gibi başka cinsel sorunlara ikincil değildir.Cinsel istek azlığı cinsel haz almayı ya da uyarılmayı olanaksız kılmaz, fakat cinsel etkinliğin başlatılmasını güçleştirir. En sık rastlanan cinsel sorundur. Kadınlarda daha fazla görülür. Cinsel ilgi ve istek düzeyi yalnızca partnerle ilişkiye girme sıklığına bakılarak değerlendirilemez. Masturbasyon yapma sıklığı, mevcut partneri dışındakilere ilgisi, cinsel hayal ve fantezileri, cinselliğe ilişkin düşünceleri de önemlidir.

Kişinin cinsel ilgi ve istek azlığını bir sorun olarak algılayıp algılamadığı da çok önemlidir. Kişi böyle bir sorunun çözümünü kendinden çok partnerini memnun etmek için istiyor olabilir. Bazen kişide belirgin bir ilgi ve istek azlığı olmadığı halde, partnerindeki artmış ,istek nedeniyle göreceli bir cinsel ilgi ve istek sorunu ortaya çıkabilir.

4-Genital tepkinin yetersizliği (Erkeklerde sertleşme, kadınlarda uyarılma-nemlenme bozukluğu)


Erkeklerde temel sorun sertleşme işlevinde bozukluktur. Sertleşme yetersizliği; doyum veren cinsel birleşme için uygun sertleşmenin meydana gelmesi veya sürdürülmesindeki güçlüktür. Belli durumlarda, örneğin masturbasyon veya uyku sırasında ya da başka bir partnerle sertleşme normal oluyorsa, neden daha çok ruhsaldır. Kadınlarda temel sorun vajinanın kuruluğu ve nemlenmesinin yetersizliğidir. Neden ruhsal, patolojik  (örneğin iltihap) veya östrojen yetersizliği (menapoz sonrası) olabilir. Kadınlarda menapoz sonrası östrojen yetersizliğine bağlı olmayan, birincil vajinal kuruluk nadir görülür.

5-Orgazmda işlev bozukluğu


Orgazm ya olmaz ya da  belirgin şekilde gecikir. Bu, durumsal (sadece belli koşullarda) ya da sürekli olabilir. Durumsal ise neden ruhsaldır. Sürekli olduğunda, bedensel etkenler ancak ruhsal tedaviye olumlu cevap alınırsa dışlanabilir. Orgazm işlev bozukluğu kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.

Tedavi

Cinsel işlev bozukluklarında çiftin, özellikle de erkeğin seks terapileri alma yönündeki motivasyonu önemlidir.

Terapilerin özü cinsel işlev bozukluğunun türüne özgül olarak geliştirilmiş tekniklerin uygulanmasıdır. Ayrıca sorunu yaşayan birey ya da çiftin özelliklerine ve gereksinimlerine göre tedavi süreci biçimlendirilir.

Depresyon, anksiyete gibi ruhsal rahatsızlıklar tabloya eşlik ediyorsa uygun ilaçlar da verilebilir.

Copyright © 2007. Tüm Haklar Saklıdır -Sernes